בניית וילה

חלום הוילה הפרטית הינו נחלתם של רבים. נוחות, גודל ופינוק הם מרכיבים עיקריים בחלום החווילה, אולם למרות הביקוש הרב, רובנו גרים בבנייני דירות חסרי השראה, ורק אחוזים מעטים של ברי מזל, רושמים על שמם וילות יוקרה. המאמר הבא הינו כרטיס כניסה למועדון היוקרתי של בעלי הווילות בישראל. בניית וילה – מהם השלבים? כיצד לבחור קבלן בניה? מהן העלויות של בניית וילה? כל התשובות לשאלות אלו ועוד, בפוסט שלפניכם. בניית וילה – מי אמר שאתם לא בנויים לזה?!

מבראשית – בניית וילה שלב אחר שלב 

בניית וילה הינה תהליך, ויש לקחת בחשבון כי הוא ארוך ומתמשך, כך שגם אם אספתם די הון לבנייה, עדיין ארוכה הדרך לפניכם. אנחנו כאן כדי למנות בפניכם את כל שלבי הפרויקט. 

בחלוקה גסה, ניתן להפריד את שלבי התכנון השונים ל-2: 

שלב התכנון

בשלב הראשון, לאחר קניית מגרש בגודל הרצוי, יש לתכנן במדויק את מבנה הוילה מבחוץ ומבפנים כולל תכנון תשתיות. התכנון מתבצע יחד עם קשת רחבה של אנשי מקצוע: אדריכלים, מהנדסים, מתכנני חשמל, מהנדסי אינסטלציה, יועצי קרקע, יועצי מיזוג, מודדים, מעצבי פנים ועוד. מאחר ומדובר בלא מעט אנשי מקצוע, והתיאום ביניהם עלול להיות מעט מסובך אם זו פעם ראשונה שאתם בונים בית, מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של קבלן בנייה. את התכנונים ותוכניות הבנייה המפורטים יש להציג בפני הרשויות לקבלת היתר בנייה.

שלב הביצוע

השלב השני הוא שלב העשייה בתכל'ס, סוף סוף, לאחר דיונים ארוכים והתלבטויות אינספור, יינתן האוקיי לאנשי המקצוע לפתוח בעבודה קדחתנית להעמדת הוילה שלכם על תילה. בשלב זה יהיו מעורבים אנשי צוות כמו: קבלני שלד, קבלני עבודות עפר, קבלני איטום, חשמלאים, אנשי אינסטלציה, טייחים, צבעים, מתקיני מזגנים ועוד.

בשלב זה תצטרכו להגיש בקשת אכלוס משתכנים, שבגדול אומר שאתם מבקשים לקבל אישור לאכלוס הנכס, ושלאחריה ייבדק האם הוילה עומדת בדרישות המינימום של החוק, רק לאחר מתן האישור תוכלו להיכנס אל הבית.

פירוט שלבי בניית וילה

עד עתה פירטנו בגדול את שלבי בניית הוילה השונים, כעת אנו רוצים להגיע לרזולוציות גבוהות יותר, ולהציג בפניכם בפרוטרוט את כל השלבים אותם עליכם לסמן בוי לפני הכניסה המיוחלת לוילת החלומות. קחו נשימה עמוקה, אנו יוצאים לדרך.

הגדירו תקציב לבניית וילה

חשוב להתייחס לשלב זה ברצינות ולערוך סקר שווקים על עלויות של בניית וילה. עליכם לבדוק את כמות ההון העצמי שלכם, ואת יכולות המשכנתא. לפי הסכום שיהיה בידכם, תוכלו להגדיר התקציב לבניית וילה המתאימה למגבלותיו. יש לחשב בתוך מסגרת התקציב את רכישת הקרקע, אשר בישראל עומדת על כ-70% מעלות הנכס הכוללת, ובנוסף, יש לקחת בחשבון מיסוי של מס רכישה והיטלים כמו: היטל פיתוח והיטל השבחה.

קבלו אישור משכנתא עקרוני

עלות בניית וילה, היא גבוהה ביותר, ועל כן, ברוב המקרים ההון העצמי לא יספק את עלויות הקרקע והבנייה. אל דאגה, אינכם צריכים לגנוז את תוכנית הוילה היוקרתית לטובת מגורים בבניין דירות מאפיר, הבנקים השונים מעניקים משכנתא לבניית וילה, בדומה מאוד למשכנתא רגילה, כאשר השוני נעוץ באופן קבלת ההלוואה. משכנתא לבניית וילה ניתנת בפעימות, כאשר בסיום כל שלב יש להציג את נתוני ההתקדמות בשטח לצורך קבלת משכנתא לשלב הבא. ניתן לממן באמצעות משכנתא גם את עלויות הקרקע.

גייסו את אנשי המקצוע המתאימים לניהול כל שלבי הבנייה

כדי לאפשר בניית וילה מקצועית, יידרשו אנשי מקצוע איכותיים בתחומם בעלי ניסיון רב, הם יהיו אחראים על הנחיית הפועלים, פיקוח על הנעשה, דאגה שהבנייה תתבצע בדיוק לפי התוכניות ואחריות במקרה של תקלה. חשוב להיעזר באנשי מקצוע מהשורה הראשונה, כבר מתחילת התהליך, כדי שזה יתנהל על הצד הטוב ביותר. כדאי לברר אצל קרובי משפחה וחברים שעברו את התהליך, ולשמוע המלצות על בעלי מקצוע אמינים.

היעזרו באדריכלים ומהנדסים לקבלת היתרי בנייה

יש לעבוד בשיתוף פעולה עם מהנדסי בנייה ואדריכלים להכנת תוכניות בנייה מפורטות. חשוב לעבוד עם צוות מקצועי ביותר, שכן את תוכניות בנייה אלו, יוציאו קבלני הביצוע לפועל בצורת מדויקת. את תוכניות הבנייה יש לשלוח לרשויות בהגשת בקשה לקבלת היתר בנייה.

שלב הייעוץ מול יזם בניית הוילה כולל ניתוח של תנאי התקציב מול תנאי השטח, לאחריה תגובש תוכנית מפורטת ומלאה לקרקע, לחיצוניות המבנה, ולכל אחד מחללי הפנים. תוכנית זו מכונה "פרוגרמה תכנונית".

היעזרו בקבלן שלד לבניית השלד

בשלב זה עליכם לבחור ולחתום חוזה עם קבלן לבניית שלד הוילה. בשלב זה ייבנו יסודות הוילה מבטון מזוין העומד בתקן הישראלי, וכן השלד, עמודי התווך, המקלט וכל מה שמהווה בסיס לנשיאת משקל הוילה ואמצעי בטיחות במקרה של איום על המבנה.

בחרו קבלן לעבודות גמר והשלמה

לאחר יציקת השלד, יש להשלים את בניית הוילה באמצעות יצירת תשתיות של ביוב, מים וחשמל ולגמור את בניית החללים באמצעות טיח, צבע, ריצוף ועוד. את עבודות הגמר מבצע הקבלן, על פי תוכניות מפורטות ששורטטו מראש.

עצבו את פנים הבית 

תפקיד עיצוב פנים הוילה, שייך לרוב לאדריכל התכנון, הוא יקבע את תכנון החלוקה הפנימית וכן יחליט בשיתוף פעולה אתכם, כמובן, על סגנון העיצוב. בשלב זה אתם נדרשים לרכוש ריהוט חדש לחללים השונים ברחבי הוילה.

קבלו טופס 4

כדי להיכנס לוילה שלכם, לא מספיק שהיא תהיה ערוכה לקבל את פניכם, אתם נדרשים לאישור מיוחד בשם היתר אכלוס, היתר זה מכונה גם טופס 4, יש להגיש בקשה לרשויות לאחר שכל אנשי המקצוע סיימו את תפקידיהם בבניית הוילה. טופס זה מעיד כי הבית נבנה לפי תוכניות הבנייה ותוכניות הרשות המקומית, וכן שהוילה בטוחה למגורים ואכלוס. לאחר קבלת היתר אכלוס ניתן לחבר את הוילה לתשתיות השונות. כעת, כשהכל מוכן עבורכם אתם מוזמנים לנעוץ את המפתח המתכתי החדש בדלת הכניסה הגדולה, ולהתחיל את החיים החדשים בוילת חלומות משלכם.

מהן עלויות בנייה של בניית וילה?

בהערכה כללית גסה, ניתן להעריך עלות כי עלות בניית וילה תתחיל בכ-5,000 ש"ח למטר רבוע ותלויה ברמת הגימור. עלויות הבנייה מתחלקות לעלות של שלד, וכן, גמר ופיתוח השטח. ככל שצורת הבנייה, חומרי הגלם והגימור יהיו איכותיים ויוקרתיים יותר, מחיר בניית מטר רבוע, יעלה בהתאם. 

עלויות השלד

עלות השלד מושפעת מגורמים שונים, ביניהם: מורכבות המבנה, רוחב המפתחים, סוג היסודות, עומק היסודות, סוג החפירה והחציבה, בנייה של מרתף, סוג הבלוקים בקירות הוילה החיצוניים ועוד. חישוב עלויות השלד נעשה על פי שטח היציקות, לפי פרמטרים כמו: משטח בטון עם תקרה או ללא תקרה, רצפת החלק הבנוי, רצפת קומת הקרקע, תקרת קומה א' ועוד.

עלויות הגמר

את עלויות הגמר יש לחשב באופן ספציפי, כל מקרה לגופו, שכן מגוון אפשרויות הגימור הוא עצום, והיצע החומרים ורמת האיכות רחב ביותר.

את עלויות הגמר מחשבים לפי מ"ר בנוי, על פי נתונים כמו: קירות לתמיכת קרקע, ציפוי אבן לקיר המבנה, משטחי חנייה, שבילים, מילוי אדמה, גינון ועוד.

בניית וילה – !YES, WE CAN

נכון שהבנת התהליך המתמשך של בניית וילה עלולה לגרום לנו לפיק ברכיים, אולם לא אנשים כמוכם ינטשו את החלום הגדול רק בגלל שהוא כרוך במאמץ. קדימה חברים, צאו לדרך, הוילה שלכם מחכה לכם, אתם בנויים לזה!


מתלבטים לגבי בניית וילה? רוצים לשמוע עוד?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם

תוכן העניינים

אודות דוד סיבוני

שמר ניהול וביצוע בע"מ בהנהלת דוד סיבוני – קבלן רשום לעבודות בניה הנדסיות

אנו מבצעים ובונים בתים צמודי קרקע עם מעל 40 שנות ניסיון בתחום הבנייה והשיפוצים  

  • בניה קונבנציונליות ומתקדמות.
  • ליווי צמוד של הלקוח/מזמין העבודה בכל שלבי הבניה עד למפתח
  • קיצור זמן הבניה
  • בידוד טרמי ואקוסטי
  • גימור פנימי נקי
  • עמידה בכל התקנים הישראלים
  • חסכון בכסף.

יצירת קשר