קבלן בנייה

קבלן בנייה הוא בעל המקצוע והסמכות שאחראי על בנייה של כל מבנה שאתם מכירים ורואים לפניכם, כולל הכבישים, הגשרים, בית הספר והבית בו אנחנו גרים. קבלן הבנייה הנו האחראי והמנהל ש לתהליך הבנייה, והוא עוסק בתכנון הבנייה וכן בהוצאה לפועל של הבנייה לאחר מכן ולאחר קבלת האישורים לתכנית. כאשר אנחנו מבצעים שיפוצים ובנייה נעבוד מול קבלן בנייה ולכן כדאי להבין מה התפקיד, האחריות וההכשרה ש לקבלן הבנייה, לפניכם כל מה שחשוב על קבלן בנייה.

מה הוא קבלן בנייה?

קבלן בנייה בישראל, הוא מנהל העבודה או המתכנן של כל פרויקט בנייה שקם בארץ – בין אם מדובר בבנייה של בית או בבניה של קיר ושיפוץ בתוך מבנה, ובין אם מדובר בכבישים, גשרים ושלל מבנים ציבוריים ואפילו שכונות וערים שלמות. קבלן הבנייה מחזיק אם כן באחריות גדולה, ומשמש כמנהל העבודה מתחתיו ישנם קבלני בנייה משניים ונוספים לרוב. כל מבנה שקיים בארץ, תוכנן והוצא לפועל על ידי קבלן בנייה מומחה ומוסמך, והוא האחראי והבקיא בכל תחומי הבנייה, הנחת השלד והקונסטרוקציה וחיפויים אחרי כן. בכל צורך של בנייה, הריסה או תוספת לבית, נצטרך לפנות לקבלם בנייה שיהיה אחראי על תכנון המשימה והוצאתה לפועל.

מה ההכשרה של קבלן בנייה?

ישנן הכשרות שונות בעולם קבלנות הבנייה, שמתבססות על הסוגים השונים של הקבלנות והתפקידים השונים בכוח בעת תהליך בנייה או שיפוץ. אחת ההכשרות הנפוצות בתחום היא ההכשרה לתפקיד מנהלי עבודה, אלה הם קבלני הבנייה שיהיו המנהלים בעבודה ומולם תתקשרו בהליך השיפוצים או הבנייה. ההכשרה הנדרשת לכך, היא הכשרת מהנדס או הנדסאי, ולרוב גם שתי שנות ניסיון בעבודות בניין שונות.

איזה סוגי קבלנות בנייה קיימים?

למעשה כיום, יש בישראל כמה סוגי אב עיקריים של קבלנות בנייה, בתוכם יש קבלני בניין שונים המתמחים בדברים ספציפיים ושונים. הקטגוריות האלה, ממיינות את קבלני הבנייה לפי ההתמחויות שלהן, ובהתאם אליהן הן נרשמים בפנקס הקבלנים לפי ההכשרה וההתמחות שעברו. אלה הן הקטגוריות המרכזיות אליהן מסווגים קבלני הבנייה בארץ:

קבלן חשמל – קבלן חשמל הוא קבלן בנייה, שמתמקד במהלך הבנייה בעולם החשמל ועבודותיו במבנה החדש שמוקם או בנבנה הקיים שעובר שיפוץ. קבלן החשמל, במבנים בביתנו, יעבוד תחת קבלן הבנייה הראשי שאחראי על כלל הבנייה.

קבלן שיפוצים – קבלן שיפוצים הוא קבלן שאחראי על השיפוצים במבנה ומוסמך לעשות זאת על ידי משרד הבינוי והשיכון. קבלן שיפוצים יהיה האחראי הראשי בעת בשיפוץ, וכך יהיה אחראי על קבלן החשמל העובד במקום, על קבלני הגבס וכדומה.

קבלן איטום – קבלן איטום הוא קבלן בנייה המוכשר לעבודות איטום וגימור, והוא לרוב נכנס לתמונה לאחר סיום השיפוץ או הבנייה. העיסוקים המרכזיים שלו יהיו איטום התקרה והגגות, איטום החלונות מפני מזג אוויר, חום וקור וכן איטום הדלתות או הבית מפני רעשים. 

קבלן גבס – קבלן גבס תופס תפקיד חשוב הן בתהליך בנייה של בית חדש והן בתהליך שיפוצים. קבלן הגבס מבין ובקיא בעולם הגבס, חיפוי הקירות והטיח, והתייעצות עמו הנה חשובה בשלבים ההתחלתיים האלה בתהליך.

קבלן שלד – שלד המבנה הוא אחד האלמנטים החשובים ביותר במבנה, ועליו להיות כמה שיותר מתוחכם, חזק ועמיד, או ששאר האלמנטים לא יחזיקו ולא ישנו. לכן מדובר בקבלן המומחה בענייני השלד והקונסטרוקציה, וגם אותו תוכלו למצוא בין שלל קבלני הבנייה במתחם.

קבלן הריסה – רבות תידרשו גם לשכירה של קבלן הריסה, במיוחד כאשר קניתם שטח שיש בו מבנה שיש להרוס, או שתרצו להרוס חלק מסוים במבנה שלכם שכבר קיים. קבלן זה מורשה להרוס קירות ומבנים בהתאם להכשרה הנדרשת, ולאחר מכן – נכנס תפקידו של קבלן הבנייה, שיקיים מבנה חדש עבורכם.

כיצד להפוך לקבלן בניין מורשה בישראל?

כמו כל מקצוע בישראל שדורש תעודה, הסמכה והכשרה מסוימת – גם מקצוע הקבלנות על אחת כמה וכמה דורש מגוון קריטריונים והכשרות, שכן מדובר במקצוע בנייה שהנו בעל אחריות רבה וסיכונים. לכן מוסדרות בחוק מגוון הנחיות ותקנות מחייבות, שמעניקות בסופן את ההסכמה לקבלנות בניין. קבלן מוסמך הוא קבלן בנייה שבסופו של דבר קיבל אישור עבודה ממשרד הבינוי והשיכון, והוא רשום בפנקס הקבלנים ובאיגוד הקבלנים. אלה הן למעשה המטרות הסופיות שמאשרות את חוקיותו ומקצועיותו של קבלן הבניין. משרד השיכון מנהל את פנקס הקבלנים, אשר מנפיק לכל קבלן בנייה רישיון שנתי לאחר בחינה של המאפיינים שלו לעומת הקטגוריות והתנאים השונים לאשרה זו. הקבלן מושה לעבוד בסיווג קבלנות הבנייה שאושר לו באישור זה.

איך נדע שבחרנו בקבלן הבנייה הנכון?

הבחירה בקבלן הבנייה היא בחירה חשובה, שכדאי לעשות תחת השיקולים הנכונים והביסוס הנכון. בחירה בקבלן בנייה לא מורשה או מקצועי, תביא לכדי תוצאה בינונית שעלולה לאכזב אותנו. כדי לדעת שבחרנו בקבלן הבנייה המקצועי והנכון, כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

ניסיון והתמחות במשימה המבוקשת

כפי שראינו, כל קבלן אחראי לסיווג מעט שונה בתחום הבנייה, ולכל אחד גם קיימת הסמכה לדברים שונים בקבלנות הבנייה. לכן, כדאי לבדוק שמדובר בקבלן בניין שמחזיק בניסיון רב ובהתאם בהבנה ובקיאות במקצוע, וכן שיש לו את ההכשרה וההסמכה הספציפית למשימה שאתם רוצים לבצע. בקשו לראות עבודות קודמות ולהבין מה בדיוק ההתמקצעות הספציפית של הקבלן.

הסמכה ורישום בפנקס הקבלנים

יכום, מסתובבים קבלנים רבים שלא עברו את ההסמכה הנדרשת ולא קיבלו את ההרשאה והרישום בפנקס הקבלנים כנדרש לפי החוק במשרד הבינוי והשיכון. לכן, חשוב לוודא שהן הקבלן הראשי שתעבדו מולו והן שלל קבלני המשנה שלו – באמת מחזיקים ברישיון כזה, ואף ניתן לחפש בעצמכם ולבדוק זאת באתר האינטרנט של פנקס הקבלנים.

אינטואיציה, אכפתיות וליווי

נקודות נוספות שכדאי לשים לב אליהן בבחירת קבלן בניין, הן למעשה מידת האכפתיות וההקשבה לשאיפותיכם שמגלה חברת הבנייה. אחרי הכל, אתם אלו שמעוניינים לבצע בנייה או שיפוץ, ואלה צריכות להיות מותאמות אליכם ולחלום שאתם מנסים להגשים בתהליך. לכן, יש מקום גדול לשימת דגש על האכפתיות, ההסברים והליווי שהעניקו לכם קבלני הבניין בפגישת ההיכרות.

לאיזה צרכים נזדקק לקבלן בנייה?

כפי שראינו קבלני בנייה אחראים לכל עבודת בנייה, הריסה ושיפות בבית, ולכן הם בדיוק בעלי המקצוע שנרצה לפנות אליהם בכל צורך ושינוי שאנו מעוניינים לבצע בבית. לפניכם כמה מהצרכים המרכזיים שיביאו אותו ליצור קשר עם קבלני בנייה:

שינויים במבנה והוספת תוספות למבנה – בכל שינוי ותוספות שנרצה לבצע במבנה, כמו הוספה של קיר, הגדלה של חדר או בנייה של מרפסת – נצטרך קבלן בנייה, שכבר ידע לצרף לצוות את הקבלנים הנוספים הנדרשים, כמו קבלני גבס ועוד.

ביצוע שיפוץ בבית – בכל שיפוץ בבית נרצה להתייעץ עם קבלן שיפוצים מוסמך, שיוכל לבצע את השיפוץ באופן המיטבי, המקצועי והנכון.

בנייה של מבנה חדש – בכל בנייה של במנה חדש כמו בית, מחסן בחצר, וכדומה – נצטרך את סיועו של קבלן בנייה מורשה, שיוכל לבצע את כל התהליך כראוי ולהיעזר באנשים הנכונים. במידה ולפני בניית המבנה החדש יש מבנה קיים שנרצה להרוס, יש צורך בקבלן בנייה שמתמחה בהריסת מבנים מקצועית.

תוכן העניינים

אודות דוד סיבוני

שמר ניהול וביצוע בע"מ בהנהלת דוד סיבוני – קבלן רשום לעבודות בניה הנדסיות

אנו מבצעים ובונים בתים צמודי קרקע עם מעל 40 שנות ניסיון בתחום הבנייה והשיפוצים  

  • בניה קונבנציונליות ומתקדמות.
  • ליווי צמוד של הלקוח/מזמין העבודה בכל שלבי הבניה עד למפתח
  • קיצור זמן הבניה
  • בידוד טרמי ואקוסטי
  • גימור פנימי נקי
  • עמידה בכל התקנים הישראלים
  • חסכון בכסף.

יצירת קשר