ריצוף לבית

בחירה של ריצוף לבית, היא בחירה לא פשוטה כלל שדורשת שיקול של כמה פרמטרים וקריטריונים. כיום, יש אלפי סוגי ריצוף, אריחים ודגמים שונים, וכדי לברור בין כל אלו ולדעת בכל זאת מה הריצוף המושלם עבורכם, כדאי לעשות חושבים ולבדוק היטב את החומר, האיכות, התקציב והכדאיות של כל ריצוף וריצוף. בדיוק בשביל זה – לפניכם כל מה שחשוב לדעת על ריצוף לבית.

מתי נצטרך לבחור ריצוף לבית?

ריצוף לבית, הוא לא משהו שלכל אחד יזכה לבחור בחיים ,שכן מדובר בפעולה שעושים ממש כשבונים דירה, או שמבצעים שיפוץ אינטנסיבי בבית. ההזדמנות לבחור ריצוף היא הזדמנות כיפית ומדהימה, שכן מדובר באלמנט בסיסי וחשוב בבית, שהולך להשפיע על כל שגרת חיינו ועל העיצוב והאווירה הכללית של הבית. לכן, נרצה לבחור ריצוף מיוחד ומקורי, אך גם כזה שיישאר בתקציב הגיוני ובעיקר יהיה מחומרים עמידים ואיכותיים, שיחזיקו לעשורים הקרובים כראוי. 

על איזה פרמטרים כדאי לחשוב בבחירת ריצוף?

בחירת ריצוף היא בחירה לא קלה, אך ישנם כמה פרמטרים חשובים שלא כדאי להתעלם מהם, ושיעזרו ויכוונו משמעותית בבחירת הריצוף. אחרי הכל, ריצוף הוא הרבה יותר מאלמנט אסתטי – ואל לנו לשכוח שמדובר באמת בבסיס של הבית, שהולך להישרט ולהתלכלך, ולספוג נוזלים שונים, ולכן במקום הראשון, חשובה העמידות. לפניכם כמה פרמטרים חשובים שיש לחשוב עליהם בבחירת ריצוף:

שחיקה והרס 

הריצוף, הוא אחרי הכל משטח הרצפה שאנחנו הולכים להציב עליו ריצוף, לגרור עליו דברים, וללכת עליו למשך עשרות השנים הקרובות. לכן, חשוב לבחור בריצוף שיהיה מספיק חזק ונוקשה, כזה שלא ייצרו בו שריטות בקלות ושהצבע שלו יתקלף. ביצוע ריצוף בבית הוא לא תהליך פשוט או זול, לכן לא כדאי לרכוש ריצוף לא איכותי שפשוט יביא לכך שנצטרך להחליף אותו עוד מספר שנים בצער.

ספיגה ותגובה למים

כידוע, במיוחד באזור המטבח והאמבטיה – הריצוף הולך לספוג הרבה מים ונוזלים שנשפכים, ולכן כדאי לבחור בריצוף שמגיב היטב למים, שלא יתנפח ולא יספוג נוזלים. העניין הזה חשוב גם כי אנחנו נוהגים לנקות את הבית עם מים בספונג'ה, וריצוף שלא מגיב טוב למים יכול למנוע מכם לשטוף בחופשיות. מבין הפרמטרים שאנחנו בוחנים, התגובה למים לחומרי ניקוי ולנוזלים ככלל היא בין החשובות, ולא כדאי להתפשר כאן כדי לא להגיע למצב בו הריצוף התנפח ודרושה לו החלפה כבר אחרי כמה שנים בלבד.

תקציב

למעשה, ככל שתלכו על מרצפות יותר ייחודיות, מצוירות ומקוריות, המחיר לרוב גם יעלה משמעותית, בהתאם גם לאיכות ולחומר ממנו עשויות המרצפות. לא כדאי להתפשר על איכות כי כפי שאמרנו מרצפות יכולת להישחק בקלות ולהיהרס ממים או מלכלוך – אך בכל הנוגע לבחירת החומר והייחודיות של המרצפות, הבחירה לגמרי בידיים שלכם ותוכלו לתכנן את התקציב בהתאם.

מה ההבדל בין בחירת ריצוף טבעי או מלאכותי?

למעשה כיום, ניתן לרכוש בחנויות העיצוב השונות הן רצפות טבעיות, כלומר מאבן או עץ טבעיים ומקוריים, או אריחי ריצוף מלאכותיים, שעשויים מחומרים שונים המעוצבים כאבן, כפרקט או כשיש. ריצוף טבעי יהיה מאבנים שנחצבו מהרדמה, כמו בזלת, שיש, גרניט וכדומה. מדובר באריחים שיהיו אמנם יפים ואסתטיים אך יהיו יקרים משמעותית מאריחים מלאכותיים. החיסרון כאן הוא שמדובר בריצוף שנשחק במהירות ומצריך תחזוקה תדירה. 

האם כדאי לרצף מחדש או להדביק אריחים בריצוף לבית?

ריצוף מחדש הוא פירוק מלא של הריצוף הקיים, ולאחר מכן יישור קרקע וביצוע הריצוף מחדש. מדובר בתהליך ארוך יותר שבהתאם גם יעלה יותר. לעומת זאת ריצוף בהדבקה, הוא ריצוף אהוד במיוחד שכן כך כל התהליך הנו קצר וזול יותר, וכן הריצוף המקורי נשאר תמיד מתחת, כך שתמיד תוכלו לחזור אליו במידה ותרצו. לא כל סוגי אריחים יוכלו להיות מודבקים, וכדי להדביק ריצוף טבעי למשל, לרוב יהיה צורך לרצף מחדש.

כמה אריחים כדאי להזמין בריצוף לבית?

בעוד ורבים נוטים לרכוש מספר מדויק של מרצפות לריצוף בית בהתאם לחישובים, ההמלצה והנוהג הוא לרכוש תמיד כמה אריחים ספייר, כדי שתמיד יהיה לכם להחליף במידה ואחד האריחים המודבקים נשבר, או במידה ותרצו לרצף חדר נוסף או את המרפסת, וכדומה. ברגע שכבר הזמנתם ריצוף לבית והצבתם אותו, גם כך הוצאתם סכום לא קטן וכדאי אם כבר לרכוש כ- 10 אחוז יותר מכמות המרצפות המדויקות שאתם באמת זקוקים לה, כדי לדאוג לעתיד שקט בנושא ולאריחים ספייר מוכנים.

מה הם סוגי האריחים הנפוצים לריצוף הבית?

ריצוף קרמיקה

ריצוף קרמיקה טבעי או מלאכותי, הוא בין הריצופים הנפוצים יותר לבית, שדואגים לשדר מבריקות, יוקרה וניקיון. הקרמיקה הוא חומר חזק מאחר ואינה נשרטת או נשרטת בקלות, ולכן היא אהודה על מעצבי בתים רבים. ייחוד נוסף של הקרמיקה, היא שמדובר בצבע חלק ואחיד, שמשדר ניקיון ואחידות לעומת עץ או אבן שכוללים מספר גוונים.

ריצוף מחומרי גרניט פורצלן

ריצוף מחומר זה, יוצר דמיון רב לאריחי קרמיקה אך למעשה מדובר בחומר איכותי שנשחק מאד מעט ולאט. חומר זה הוא אחד המומלצים והאהודים עבור ריצוף הבית, והוא ניתן גם להדבקה מעל ריצוף קיים, מה שמוזיל את התהליך ומייעל אותו. ריצוף זה מיוצר בגווני אדמה ובמגוון צבעים וגוונים שונים.

ריצוף שיש

ריצוף שיש הוא אחד האהודים בזכות היוקרה והפאר שהוא משדר. זו אבן אטומה וקשיחה, שלא נשחקת בקלות ושעמידה באופן משמעותי למים, נזילות וחומרי ניקוי שונים, ועם זאת – בהחלט אבן שדורשת ליטוש, הברקה ותחזוקה לא מעטה ואינה זולה כל כך. השיש הטבעי וכן המלאכותי, מגיע במגוון צבעים ודוגמאות.

אריחי בטון

אריחי בטון הפכו לכה פופולריים ואהודים בעשור האחרון, בו כל עיצוב הבית הלך לכיוון של פונקציונליות ובטון ומתכת חשופים. אריחי בטון הם אריחים גדולים וחזקים, שניתן גם לצבוע בקלות או לצייר עליהם דפוסים. חשוב להכיר כי מדובר בחומר שעלול לספוג מים ולכן בהתקנתו מומלץ לאטון אותו כמה שניתן.

אריחי פרקט

ריצוף פרקט לבית, הוא עולם שלם שחשוב להכיר ולחקור לעומק, מפאת מגוון הסוגים הרחב. הסוגים השונים כוללים למשל פרקט עץ טבעי, פרקט למינציה שהוא מאד עמיד ונפוץ, וכדומה. פרקטים מלאכותיים, יהיו יותר עמידים למים וזולים יותר, ורבות הם מחקים את מגע וטקסטורת העץ באופן מדויק ומושלם. אריחי פרקט נפוצים ברמה משמעותית בעולם הריצוף ליבת, ומשדרים אווירה חמה וניקיון.

כמה זמן לוקח ריצוף לבית?

ריצוף לבית, הוא לא תהליך ארוך במיוחד ולרוב רצף מקצועי, יוכל לסיים את הריצוף בבית ביום עד כמה ימים. הכל תלוי כמובן בגודל הריצוף ובכמות המטרים, שכן בית גדול יותר ייקח גם יותר מאחר ושטח העבודה הרבה יותר רחב מהרגיל. עוד גורמים שמשפיעים על הריצוף לבית זה האם מדובר בריצוף מחודש, בו יש ממש לפרק את הריצוף הקיים בבית ולהציב ריצוף חדש, או פשוט ריצוף בהדבקה בה הרצפה כבר ישרה ומוכנה להדבקה מהירה. מעבר לכך, בריצוף של אבן טבעית, יש רבות צורך בעבודות ליטוש והקניית חומרים שונים ונוספים שישמרו על האבן הטבעית לאורך זמן, ואלה ייקחו זמן נוסף מהתהליך.

מתלבטים לגבי ריצוף?

צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח למצוא עבורכם את הפתרון שהכי מתאים לכם!

תוכן העניינים

אודות דוד סיבוני

שמר ניהול וביצוע בע"מ בהנהלת דוד סיבוני – קבלן רשום לעבודות בניה הנדסיות

אנו מבצעים ובונים בתים צמודי קרקע עם מעל 40 שנות ניסיון בתחום הבנייה והשיפוצים  

  • בניה קונבנציונליות ומתקדמות.
  • ליווי צמוד של הלקוח/מזמין העבודה בכל שלבי הבניה עד למפתח
  • קיצור זמן הבניה
  • בידוד טרמי ואקוסטי
  • גימור פנימי נקי
  • עמידה בכל התקנים הישראלים
  • חסכון בכסף.

יצירת קשר